Geçici Tattoo(Dövme) Nedir? Nasıl Uygulanır?

GEÇİCİ DÖVME

Geçici Tattoo(Dövme) Nedir?

Geçici dövme denildiğinde akla ilk gelen hint kınasıdır. Kına (Lawsonia inermis), kınagiller (Lythraceae) familyasından, yaklaşık 2.60 metre boyunda büyük çalı ya da küçük ağaç şeklinde tanımlanabilecek bir bitki ve bu bitkinin yapraklarının kurutulup öğütülmesiyle hazırlanan bir tozdur. Bu tozun Kuzey Afrika'da ve Batı Asya'da iyileştirici bir etkisi olduğuna inanılıyor. Bu nedenle bazı kabileler törenlerinde bu tozu kullanıyorlar.

Daha önceleri vücuda çeşitli süslemeler yapmak için kullanılan kınanın sakinleştirici ve ağrı kesici etkisi olduğu düşünülüyor. Ayrıca kınanın, süren kişileri kötülüklerden korunduğuna, şanslı ve bereketli biri olduğuna inanılırdı. Kızılderililer, Kazak Türkleri ve Kırgız Türkleri'nden kültürel bir faaliyet olarak günümüze kadar ulaştığına dair kanıtlar bulunmaktadır.Ancak son yıllarda kına daha çok geçici dövme olarak kullanılmakta. Vücudunuzun herhangi bir bölümüne gerçek dövme yaptırmak, zorlu ve acılı bir süreçtir. Hatta dövmenin yapıldığı koşullar, sağlıksız sonuçların oluşmasına da sebep olabilmektedir. Bu durum korku ve endişe oluşturmaktadır. Ek olarak bir süre sonra çıkartılmak istenmesi esnasın da yaşanan zorluktan dolayı geçici dövme yapımı popüler hale gelmiştir. Geçici dövme, iğne ile deri altına yapılan dövmenin aksine, vücuda uygulanışı da çok kolaydır. Çok çeşitli uygulama şekilleri vardır. En kolay yöntem ise geçici dövme spreyi kullanarak, vücuda uygulanan geçici dövmedir. Yapılışı 2-3 dk'yı almamakta ve silinmesi çok kolaydır.

Geçici dövme uzun süre kalır mı?

Geçici dövme, kalıcı dövme gibi çok uzun yıllar deride kalmaz. Bunun sebebi, gerçek dövme deri altına iğne enjekte edilir; geçici dövme ise bunun tam tersine deri üzerine hint kınası ile uygulanır. Dayanıklılık süresi bu yüzden çok uzun değildir. Kalıcı dövme yaptırmak da tereddüt duyanlar için geçici dövme tam bir biçilmiş kaftan diyebiliriz

GEÇİCİ DÖVME SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Geçici dövme yapımında kullanılan malzeme çok önemlidir. Bu sebeple geçici dövme malzemelerinin dermatolojik testlerden geçmiş olması çok önemlidir. Bununla birlikte üretim aşamalarının belirli standartlara uygun olması gereklidir ki günümüzde Avrupa(AB) standartları bu konuda en doğru tercihtir. Ek olarak 76/768EEC - AVRUPA KOZMETİK ÜRÜN GÜVENLİĞİ DİREKTİFLERİ'ne uygunlu da bu tarz ürünlerde aranması gereken özellikler arasındadır. 

Geçici dövme neden çabuk çıkmaktadır? 

Geçici dövme deri üzerine yapıldığından, kalıcı dövmeye göre daha çabuk çıkar. Bunun dışında dövmenizi kullanım koşulları vardır. Bunlardan biri güneşten koruma yöntemidir. Çıkmadan önce yüksek faktörlü güneş kremi sürebilirsiniz. Bu dövmenizin bire bir güneş ışınlarından etkilenmesini engelleyecektir. Ama en nihayetinde geçici dövme, kalıcı dövme gibi uzun yıllar dayanamaz. Ortalama dayanma süresi 1 ila 7 gün arasındadır ve derinin cinsine göre kalıcılık süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

Geçici dövme ile kalıcı dövme arasındaki fark nedir? 

Kalıcı dövme ile geçici dövme arasındaki en belirgin fark; Kalıcı dövme boyalar ve iğne yardımı ile deri altına enjekte edilerek uygulanır, geçici dövme ise derinin üstüne uygulanır. Bu sebeplerden dolayı kalıcı dövme uzun yıllar kalabilir, fakat geçici dövme kısa süreli bir ömre sahiptir.

Geçici dövme, uygulama esnasında acı verir mi? 

Geçici dövme uygulama esnasında herhangi bir acı duymazsınız. Çünkü kalıcı dövme gibi deri altına iğneler yardımıyla değil, sprey şişeden püskürterek ya da fırça ile sürerek şeklinde uygulanır. Bu sebeple kişiye acı vermez. Sorunsuz bir şekilde dövme sahibi olabilirsiniz. Sonrasında herhangi bir iyileşme süreci olmadığından acısız ve ağrısız bir şekilde dövme sahibi olabilirsiniz.

GEÇİCİ SPREY DÖVME NASIL UYGULANIR?

Dövme yapmak istediğiniz yeri dikkatle temizledikten sonra, dövme kalıbını vücudunuza düzgün bir şekilde yapıştırın.

ICONIC BODY ART - GEÇİCİ SPREY DÖVME(TEMPORARY SPRAY TATTOO) şişesini iyice çalkalayın.

Sprey başlığını dövme kalıbının bulunduğu bölgeye hedef alıp, kısa aralıklarla sıkarak uygulayın. Bu işleme dövme yüzeyde eşit şekilde dağılana kadar devam edin. (Önerilen uygulama mesafesi 15 cm)

Yaklaşık 1 dakika kurumaya bırakın ve kuruduktan sonra kalıbı vücudunuzdan dikkatlice ayırın. (Kalıbı tekrar kullanmak için saklayabilirsiniz.)

Dövmenizi pudralayarak kalıcılığını arttırabilirsiniz.​